Suszarnia do kukurydzy

Suszarnia do kukurydzy

Postprzez maksiu » Pt, 6 lipca 2012, 19:13

Witajcie,
robimy suszarnię do kukurydzy i chcielibyśmy poznać Wasze doświadczenia z suszenia kukurydzy. Czy macie suszarnie samoróbki, czy gotowe, czy przerabiane z gotowych i jakich wskazówek moglibyście udzielić tym, którzy dopiero będą takie coś stawiać.

Nasza suszarnia będzie miała 4 metry wysokości plus lej (ok. 1,6-1,8 m). Średnica wewnąrz to 2 m, natomiast kanał nadmuchowy w środku będzie miał średnicę 50 cm. Czyli do przedmuchnięcia będzie 75 cm ziarna.
I teraz tak: lej który posiadamy jest dość płaski, dlatego będziemy go rozcinać i "otwierać", żeby zwiększyć kąt i ułatwić zsuwanie się ziarna. Powstałe luki planujemy uzupełnić siatką.
Załadunek będzie przeprowadzany postawionym obok kubełkiem.

W załączniku umieściłem foto siatek, które będą użyte do budowy boków i kanału.

Jesteśmy otwarci na doświadczenia i sugestie :)
Załączniki
siatka_kanal_male.jpg
Siatka użyta do budowy kanału nadmuchowego.
siatka_kanal_male.jpg (154.78 KiB) Przeglądane 23179 razy
siatka_boki_male.jpg
Siatka użyta do budowy boków.
siatka_boki_male.jpg (154.17 KiB) Przeglądane 23179 razy
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez ryba » So, 7 lipca 2012, 00:46

Czemu akurat taka konstrukcja?
Na pierwszy rzut oka to według mnie zamiast tego leja pomyśl o jakimś układzie wygarniającym, bo ziarno musi być przerzucane równo, a w leju lepiej będą leciały te suche od wewnątrz, a mokre na zewnątrz będą zalegały, przy wpadaniu do suszarni będzie prawdopodobnie odwrotnie.
Jest już późno więc więcej sugestii może uda mi się wymyślić za dnia :)
Ja jestem posiadaczem suszarni daszkowej z araju i inne konstrukcje znam słabo. Gdzie podpatrzyłeś konstrukcję? Udana jest?
ryba
Zaczynający przygodę
 
Posty: 27
Obrazki: 7
Dołączył(a): Pn, 18 czerwca 2012, 06:18
Lokalizacja: Kujawy
Numer GG: 3495119

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez wiesmag » So, 7 lipca 2012, 20:47

@maksiu-chcesz budować coś na wzór westwalii http://allegro.pl/suszarnia-do-zboza-i-kukurydzy-westwalia-4t-olej-i2445234608.htmlcoś w tym stylu?
mnie osobiście się ta podobahttp://allegro.pl/silos-zbozowy-suszarnia-kongskilde-silosy-zbozowe-i2443534382.html cena nie tak ogromna-jak robale tego jeszcze nie wcinają to to by się kalkulowało.
osobiście mam 3 silosy samoróbka-szkielet-w kształcie kwadratu,wypełnienie blacha ocynk,lej,w połowie leja mam wlot powietrza-do przedmuchania zimnym powietrzem z dmuchawy-zboża 4 m słup przewiewa.
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez maksiu » So, 7 lipca 2012, 21:15

@ryba - taka bo taki zbiornik się trafił :)
No w leju będzie umieszczony wewnątrz taki jakby "parasol", będzie on miał za zadanie kierować suche ziarno ze środka w kierunku blach leja, gdzie będzie ono się łączyło z tym jeszcze mokrym i jedno i drugie będzie szło do wysypu.
Konstrukcja jest w sumie gotowa, bardzo podobna do tej co pokazał @wiesmag. Byłem kiedyś u tamtego kolesia pod ostrowem to nie miał nic, akurat miał wyjeżdzać do szfabii. Drugi raz jak byłem po powrocie to jeszcze nie był rozpakowany, jego nie było, lejki leżały na jakiś złomkach przyczepkach z innymi gratami (dosłownie gratami), a blachy były poupychane w kolejnym gracie, beczkowozie. Nie było jak oglądać i w sumie odwidziało się nam to.

@wiesmag - znaleźliśmy konstrukcję bardzo podobną do pierwszej, tylko większą no i z innych blach. Ale zasada działania ta sama. Tylko że te te "suszarnie" nie nadają się bez przeróbek do kuku - choćby wspomniany lej jest za niski.
A dużą masz tą dmuchawę?
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez bobek » So, 7 lipca 2012, 21:35

Do kuku lej musi mieć z 50 stopni.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez maksiu » So, 7 lipca 2012, 21:42

I taki też będzie, albo i większy :)
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez wiesmag » So, 7 lipca 2012, 22:02

Ja dmuchawę?-zwykłą zbożową-coś tam dmucha i jakiś procent można zbić-żyto,pszenica gorzej przedmuchuje,jęczmień owies lepiej-to czuć na ręku u góry-ma wielkie suszenie nigdy nie liczyłem,tym bardziej zimnym powietrzem.
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez maksiu » So, 7 lipca 2012, 22:07

Aha, no my w zeszłym roku suszyliśmy podłogowo - palety i na nich siatki, obok piec i dmuchawa od zboża. No to jak było nasypane 70-80 cm (powierzchnia ok 5x6) to nie dała rady. Dostawiliśmy drugą to wtedy już poszło.
Dlatego myślę, jaką dmuchawkę tu zastosować, bo jak by nie patrzeć, tu też będzie 70 cm do przejścia, tyle, że sam kanał będzie miał mniejszą pojemność.
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez wiesmag » So, 7 lipca 2012, 22:31

Myślałeś nad rzutową do siana?-stawialiśmy kiedyś na leżąc jak suszyliśmy kapustę nasienną-przedmuchała w 2 dni więcej jak wentylator przez ponad tydzień(kapustę nasienną trzeba było dosuszyć na łodygach-chodziło o siłę kiełkowania-niższej jak 98% nie mieliśmy)
taką rzutową(tą stojącą)widziałem na złomowcu,całkiem zdrowa-były takie mniejsze-taka by ci pod pasowała pod taki kanał 50 średnicy-wydajność powietrza była by akurat.
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez maksiu » So, 7 lipca 2012, 22:44

Nie, nie myślałem o takiej. Może faktycznie by była odpowiednia, muszę pogadać z seniorem :)
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez wiesmag » Wt, 10 lipca 2012, 23:09

Myślałeś o takiej dmuchawie?-mnie się zdaje że to by była w miarę tania i dość dobra opcja-bo ja to tam tylko mam do przedmuchania,a ty chcesz kukurydzę suszyć,a przecież z tego to prawie cieknie.
Chociaż prawdę mówiąc kukurydzy mokrej w życiu z bliska nie widziałem-na Kaszubach kuku na ziarno-nie realne
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez maksiu » Śr, 11 lipca 2012, 04:34

Seniorowi pomysł się spodobał, tylko trzeba teraz taką znaleźć :)
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez ryba » Śr, 11 lipca 2012, 08:15

Ja mam taką, tylko pytanie co na to mój senior :)
ryba
Zaczynający przygodę
 
Posty: 27
Obrazki: 7
Dołączył(a): Pn, 18 czerwca 2012, 06:18
Lokalizacja: Kujawy
Numer GG: 3495119

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez maksiu » Śr, 11 lipca 2012, 17:56

Jak już jej nie używa to innego wyjścia nie ma, jak jej użyć do suszenia albo wywieźć na złom ;)
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez ryba » Śr, 11 lipca 2012, 21:31

Stoi w garażu sam wentylator od tej dmuchawy i czeka na nowe zastosowanie albo właściciela. Miała być z niego dmuchawa do silosów ale udało się za darmo załatwić inną poręczniejszą.
ryba
Zaczynający przygodę
 
Posty: 27
Obrazki: 7
Dołączył(a): Pn, 18 czerwca 2012, 06:18
Lokalizacja: Kujawy
Numer GG: 3495119

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez maksiu » Cz, 12 lipca 2012, 08:55

Ja raczej nie kupię, bo na kujawy mi daleko ;)
Ostatnio edytowano Cz, 12 lipca 2012, 22:24 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez wiesmag » Cz, 12 lipca 2012, 20:18

Się pewnie po okolicy tych dmuchaw kręci w krzakach-tylko wiedzieć pod jaki krzak zajrzeć ;) -widziałem akuratną na złomowcu (zdrowa,laleczka-można powiedzieć),jak i kilkuletnią na składnicy,jeszcze nie używaną :o -ta na złomowcu wyglądała lepiej :lol:
Też u mnie stoi rzutowa-ale ta większa-jeszcze jakieś plany na przyszłość z nią wiąże :?:
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez wałek » Cz, 12 lipca 2012, 21:23

Kasiu a mógłbys wstawić jakich schemat Waszego pomysłu na suszarnie - bo siatki masz ekstra szczegolnei te na boki, ale reszty to tak do konca sobie nie wyobraziłem.
Ostatnio edytowano Cz, 12 lipca 2012, 22:27 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ale żeś maksia ochrzcił, pamiętaj na drugi raz, że on jest maksiu a nie Kaśką. :)
wałek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 19
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 21:59

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez maksiu » Cz, 12 lipca 2012, 22:18

Schemat działania to w sumie jest taki sam, jak w westfalii, którą pokazał @wiesmag.
W środku jest rura 500 mm w którą jest tłoczone powietrze. Wewnąrz tej rury jest też umieszczony taki jakby "korek" wykonany z metalowego stelażu oraz niepalnego "fartucha" (żeby się nie spalił od temperatury). I teraz zasypujesz od góry ziarnem, "korek" opuszczasz (masz przy nodze kołowrotek z linką) na sam dół i puszczasz powietrze. Suszy się najpierw dół oraz oczywiście trochę góra i potem stopniowo podciągasz "korek" do góry.
Tak to wyglądało w oryginale, ale spotkałem się z twierdzeniem, że to nie suszarnia a dosuszacz. Dlatego my to trochę udoskonalimy. Mianowicie w oryginale lej ma bardzo mały kąt. Będzie on ponacinany i "otwarty", by uzyskać wiekszy kąt. Powstałe luki uzupełnimy jakąś siatką (pewnie kupi się nową, zwykłą z okrągłymi otworami). U dołu zostanie również wykonany nowy otwór zsypowy, oryginalny ma bardzo małą średnicę.

Dodatkowo, w środku nad zsypem zostanie wykonany stożek, który zapobiegnie zsuwaniu się do zsypu środkowej części ziarna - tej suchej.

Obieg będzie zewnętrzny, obok suszarni stanie przenośnik kubełkowy, a z suszarni do kubełka ziarno będzie transportować krótka żmijka. Z kubełka ziarno będzie mogło lecieć do suszarni, na przyczepę albo na magazyn na chlewni. Do tego jeszcze obok suszarni będzie wykonany zsyp, aby ułatwić rozładowywanie przyczep - podjeżdzam, wywracam i leci kubełkiem tam gdzie powinno.
Głównym celem jest suszenie kukurydzy, ale zboże może też będzie suszone, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zbiornik w środku wygląda mniej więcej tak jak ten: http://otomoto.pl/suszarnia-do-zboza-kukurydzy-nasion-neuero-A182541.html
Widać tu linkę, która wchodzi w środek kanału - tam znajduje się wspomniany "korek".

Ogólnie idea jest popularna w tych starych suszarniach i dosuszaczach z bliskiego zachodu (jest tego parę na allegro), ale ta nasza jest o tyle fajnie pomyślana, że składa się ją jak klocki lego. Boki z siatek wielkości mniej więcej metr na metr i potem kolejne piętra. Tak samo składany jest kanał w środku. Można więc złożyć dowolnie wysoki zbiornik :)

Prawdopodobnie założymy też apirator, który będzie usuwał chociaż część plew. Będzie to miało na celu ograniczenie zatykania tych siatek, bo ktoś już mi pisał, że to się bardzo szybko zalepi ze względu na małe otwory. Niemniej dozamech robi suszarnie do zboża, rzepaku i kuku i widocznie im się nie zatyka, bo oczka nie mogą być zbyt duże, gdyż wtedy odpadałby rzepak.
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez wiesmag » Cz, 12 lipca 2012, 22:22

@wałek-konstrukcję to maksiu z takiej westwalii zrzyna-dałem wyżej link-obejrzyj póki jeszcze działa.

Po za tym się z maksia,Kaśka zrobiła :lol: -takie buty :D

W międzyczasie coś tam jeszcze oglądałem i mnie maksiu wyprzedził-ale z Kaśką to dobre jest :lol:

mod mnie poprawił-wszystko przez tą Kasię-jak to kobiety potrafią namieszać :lol: chociaż wszystkiego nie widział-sam poprawiłem :D
Ostatnio edytowano Cz, 12 lipca 2012, 22:52 przez wiesmag, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez maksiu » Cz, 12 lipca 2012, 22:45

Może zmienię login bo pomysł mi się podoba :D
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez wałek » Pt, 13 lipca 2012, 08:33

MAKSIU sorki za tą kaśkę - pisałem posta i nie zwróciłem uwagi że z maksia zrobiła się kaśka - chciałem edytować i zmienić no ale jakoś chyba nie można.

Teraz rozumiem już wszystko.
Siatka do boków na pewno sie nie zatka.
Siatka do leja lepiej jak ma podłużne dziurki niż okrągłe - podłużne się wolniej zapychają.
Ważne żeby lej był stromy i żeby się równomiernie osuwała kukurydza do żmijki a potem do kubełka.
Jedyny minus jaki widzę to że jak kukurydza pojedzie kubełkiem w górę to się będzie wychładzać i niepotrzebnie tracić ciepło.
Jakie bedziesz miał źródło ciepła - gaz, olej opałowy, paliwa stałe ?
dmuchawa musi mieć uderzenie tak żeby powietrze było wydmuchiwane ze zbiornika na zewnatrz przez warstwę ziarna.

Mój ojciec ma podobną konstrukcję tylko się na pedrotti wzorował - i się sprawdza.
wałek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 19
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 21:59

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez maksiu » Pt, 13 lipca 2012, 08:54

Tylko kup taką siatkę w przystępnej cenie...
Myślę, że aż tak bardzo to się nie wychłodzi. Jak już stanie to zrobię sobie komputer z nadzorem temperatur, bo z wilgotnością pewnie będzie ciężko. No ale to byłby bajer, podgląd na komputerze temperaturę i wilgotność ziarna w kilku miejscach suszarni :D

Źródłem ciepła będzie kocioł na paliwo stałe, zrobiony w zeszłym roku i się sprawdził przy suszeniu podłogowym.
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez Jarecki21 » N, 28 października 2012, 18:59

Witam!
Czy ktoś użytkuje fabryczną suszarnię daszkową o przepustowości ok. 100t qq z 30% do 14%? Araj, Drzewicz, a może coś innego. Interesują mnie informacje na temat jakości suszenia, oszczędności energii prostoty obsługi.
Ostatnio edytowano N, 28 października 2012, 20:48 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Jarecki21
Zaczynający przygodę
 
Posty: 56
Dołączył(a): Wt, 10 lipca 2012, 22:06

Re: Suszarnia do kukurydzy

Postprzez browning1976 » So, 3 listopada 2012, 21:42

Cześć
Od 4 lat użytkuję suszarnię daszkową 2 kolumnową o wydajności ok 140 ton na dobę
Opalana czeskim groszkiem.
Łączna zainstalowana moc silników to ok 36 kw. Z tym , że niektóre z napędów działają okresowo tzn;
podajnik węgla,kosz zasypowy,kołyski w kolumnach a nawet wentylatory
Podczas suszenia , które zwykle trwa do 5 godzin z 30 do 13 % ziarno krąży w kolumnie ok 5 razy
browning1976
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): So, 3 listopada 2012, 21:09


Powrót do Inne tematy związane z tym działem