Jak prawidłowo wysiać trawę?

Jak prawidłowo wysiać trawę?

Postprzez Rav3N » Śr, 1 kwietnia 2020, 15:18

Witam przy okazji pierwszego posta na forum.

Wymyśliłem sobie na działce trawę z mikrokoniczyną. Poprzednia (kupowałem jako tzw. autostradową) nie dała rady. Pewnie spory wpływ na to miał fakt, że siana była za późno (połowa maja), ale też w nieodpowiedni sposób.
Po wyrównaniu działki, po prostu rozrzuciłem nasiona pożyczonym siewnikiem i przejechałem walcem. Deszczu się nie doczekałem a działka jest zbyt duża, żeby ją podlewać. Przyszły upały i najpierw miałem wysyp chwastów, a trawa wzeszła tylko w dwóch miejscach - w okolicy stawu i w obniżeniu działki, gdzie kiedyś była łąka. Ona niestety też za długo nie porosła, bo wpadły dziki i przeryły wszystko (działkę w całości mam już ogrodzoną, więc teoretycznie jeden problem z głowy).

Ziemia na której ma rosnąć trawa to gleba klasy IV - VI, na wierzch której trafił cały urobek z wykopanego stawu. Wszystko było później przeorane i talerzowane. Wielkość do obsiania po odjęciu stawu ~1ha. Działka ma być typowo rekreacyjna, koszona traktorkiem. Załączam kilka zdjęć jak to wygląda na chwilę obecną.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Plan mam taki:
1. Orka
2. Talerzowanie
3. Siew trawy
4. Bronowanie
5. Wałowanie

Co o tym myślicie? Może czegoś nie trzeba robić, a może przydałoby się coś jeszcze?

Jaką trawę z mikrokoniczyną kupić? Ile powinno jej być na ten hektar? Znalazłem worki 30kg, ale podają wydajność w granicach 40m2/kg. Na forum czytałem, że na 1ha wystarczy około 35-40kg. Wysiewać razem z np. owsem czy bez..?

Wybaczcie długiego posta i niefachowe określenia. Liczę na Waszą pomoc i wyrozumiałość.

Pozdrawiam
Rav3N
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 1 kwietnia 2020, 14:25
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Jak prawidłowo wysiać trawę?

Postprzez andrzej2110 » Śr, 1 kwietnia 2020, 16:00

Nie orze tego bo tylko przesuszysz ziemie. Stalerzować to i wybronować te resztki starej trawy. Jak będzie dużo tych resztek trawy to można trochę zebrać i posiać trawę, pobronować i powałować. Masz staw wiec masz jak podlać. Jak będzie sucho to jest konieczność żeby młoda trawa nie uschła.
Co do ilości wysiewu to ty masz inną trawę i dlatego będzie inna norma wysiewu. Na opakowaniu masz podane ile trzeba wysiać.
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Jak prawidłowo wysiać trawę?

Postprzez Rav3N » Śr, 1 kwietnia 2020, 21:17

andrzej2110 napisał(a):Nie orze tego bo tylko przesuszysz ziemie. Stalerzować to i wybronować te resztki starej trawy. Jak będzie dużo tych resztek trawy to można trochę zebrać i posiać trawę, pobronować i powałować.

Super, jedna robota - orka - mniej.

Masz staw wiec masz jak podlać. Jak będzie sucho to jest konieczność żeby młoda trawa nie uschła.

Musiałbym użyć motopompy i jakichś solidnych zraszaczy, innego sposobu nie widzę. Teren wokół stawu jest w obniżeniu i tam trawa w miarę sobie radziła.

Co do ilości wysiewu to ty masz inną trawę i dlatego będzie inna norma wysiewu. Na opakowaniu masz podane ile trzeba wysiać.

Znalazłem taką: Trawa Vivum 30kg. Wydajność 40m2/kg, cena 777zł (jak dobrze liczę, starczyłoby mniej więcej na 1/8 działki :shock: ).
Tu z kolei: Trawa dla rolnika. Mieszanka pastwiskowa z białą mikrokoniczyną, norma wysiewu 35-40kg/ha. Ceny brak.

W zeszłym roku wysiałem tej autostradówki trochę ponad 40kg i nasion na ziemi wydawało się sporo.

Mam nadzieję, że można kupić trawę z białą mikrokoniczyną w normalnym, rolniczym sklepie, za jakieś rozsądne pieniądze. Bo niektórzy opisują zwykłe mieszanki jako specjalistyczne, dodają ładne opakowanie i sprzedają o wiele drożej. No chyba, że te ~800zł za 30kg to normalna cena.

Dzięki za pomoc
Rav3N
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 1 kwietnia 2020, 14:25
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Jak prawidłowo wysiać trawę?

Postprzez Kasia » Cz, 2 kwietnia 2020, 19:55

Witam,
W temacie traw polecam konsultacje z kimś doświadczonym w temacie. Ja długo szukałam w necie aż znalazłam namiary na firmę Sowul&Sowul- mają tam doradców agrotechnicznych przyjechał, obejrzał pole i dobrał mieszankę :brawo: Mieszanka cenowo adekwatna do jakości. Nie ma się co oszukiwać ale z niewiadomego pochodzenia nie ma co ryzykować. Mają swoją stronę www można obejrzeć. Ja ze swojej strony polecam :thumbup:
Kasia
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 2 kwietnia 2020, 17:28
Lokalizacja: Warmia

Re: Jak prawidłowo wysiać trawę?

Postprzez Rav3N » Pn, 27 kwietnia 2020, 10:44

Zrobione - wysiane i zwałowane - sucho strasznie.. Z siewnika poszło około 35-40kg trawy z mikrokoniczyną. Ręcznie, w narożnikach i trudno dostępnych miejscach dosiałem kolejne 15kg.
Czekam na graty do motopompy i zaczynam podlewać.

Obrazek

Pozdrawiam.
Rav3N
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 1 kwietnia 2020, 14:25
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Jak prawidłowo wysiać trawę?

Postprzez stachu1985 » Śr, 29 kwietnia 2020, 13:33

No niestety sucho strasznie. Dziś na Podlasiu miało padać, a u mnie jak ksiądz kropidłem :(
stachu1985
Zaczynający przygodę
 
Posty: 53
Dołączył(a): Cz, 10 października 2019, 09:20
Lokalizacja: Suwałki / okolice


Powrót do Pozostałe rośliny