Suszarnia siana

Jak w temacie, wszystko o budowie, rozbudowie i wyposażeniu miejsc przebywania naszych"milusińskich"

Suszarnia siana

Postprzez rolstudent » Pn, 18 czerwca 2012, 16:19

Trzy tygodnie temu byłem w gospodarstwie biodynamicznym w Juchowie. Zaciekawił mnie tam bardzo proces produkcji siana

siano po osiągnięciu 60% suchej masy dowiezione jest do hali przyczepa samozbierającą, przeładowane krokodylem na suwnicy i suszone powietrzem podgrzewanym przez piece na drzewo,

czy wam takie rozwiązanie się podoba ????
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Suszarnia siana

Postprzez MECHANIZATOR » Pn, 18 czerwca 2012, 17:38

Podoba czy nie podoba - jest to ciekawa forma konserwacji zielonek opracowana w latach 70tych - główną zaletą jest to że uniezależniamy się od warunków atmosferycznych przez co jakość siana jest najwyższej klasy - niestety wadą jest koszt suszenia i konieczność posiadania specjalnego pomieszczenia do dosuszania - ale jeśli komuś zależy na paszy wysokiej jakości jest to dość ciekawa sprawa ponieważ jakość uzyskiwanego tą technologią siana jest nie do osiągnięcia metodami tradycyjnymi
Avatar użytkownika
MECHANIZATOR
Zasłużony dla forum
 
Posty: 217
Obrazki: 32
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 14:40
Lokalizacja: WLKP

Re: Suszarnia siana

Postprzez bobek » Pn, 18 czerwca 2012, 18:43

My swego czasu zwoziliśmy siano przyczepą na klepisko. Układanie siana odbywało się za pomocą Cyklopa. Były dwa kanały na posadzce, w które dmuchało się powietrze wentylatorem osiowym. W czasie układania siana dodatkowo było ono posypywane solą kamienną.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Suszarnia siana

Postprzez Mariusz x » Pn, 18 czerwca 2012, 18:58

Jest to może jakiś sposób na uzależnienie się od pogody, ale strasznie pracochłonny. Obecnie lepsze efekty osiąga się robiąc sianokiszonkę(kiszonkę). Swoją drogą hale musiały mieć sporą powierzchnie, żeby zmieścić niesprasowane siano.
Mariusz x
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 130
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 22:57

Re: Suszarnia siana

Postprzez MECHANIZATOR » Pn, 18 czerwca 2012, 20:03

no wiesz są zwierzęta których sianokiszonką karmić nie da rady - np konie więc pewnie w takich gospodarstwach sensowne by to było
Avatar użytkownika
MECHANIZATOR
Zasłużony dla forum
 
Posty: 217
Obrazki: 32
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 14:40
Lokalizacja: WLKP

Re: Suszarnia siana

Postprzez Mariusz x » Pn, 18 czerwca 2012, 20:06

Pytanie czy poniesione koszty produkcji się zwrócą. Chociaż znając hodowców koni, to gotowi są zapłacić każde pieniądze, by konikom żyło się lepiej:).
Mariusz x
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 130
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 22:57

Re: Suszarnia siana

Postprzez wiesmag » Pn, 18 czerwca 2012, 20:08

@Mariusz x-nie wiem czy słyszałeś-a mianowicie w Somoninie w spółdzielni wykonywali to nawet usługowo(lata 70-80)szło to bardzo szybko-dwie przyczepy zielonki w 5 godzin susz.-powiedzmy że to szło przesypowo
czy to było opłacalne-dla spółdzielni na pewno nie-wujo se chwalił :D .
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Suszarnia siana

Postprzez rolstudent » Wt, 19 czerwca 2012, 09:20

w tym gospodarstwie robią to dla krów, wszystka trawa jest tam tak dosuszana tzn 900ha tyle ze tam nie ma wysokiego plonu bo to gospodarstwo ekologiczne, jakość jest naprawdę wysoka, a krowy uzyskują na tym wydajność rzędu 6-7 tyś litrów mleka.
mleko odbiera mleczarnia niemiecka która przetwarza to na sery, mi osobiście i ser i mleko bardziej smakowały niż swoje, a mleka też nie mało produkuje, Sebastian uważa ze lepiej jest żywic krowy sianem i użytkować je 12-17 laktacji niż sianokiszonką, jak mówi siano to długowieczność dla krów,

Koszt tamtej hali to 1mln złotych, a koszt produkcji jednej tony siana to 400zł
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Suszarnia siana

Postprzez MECHANIZATOR » Wt, 19 czerwca 2012, 14:16

wiesmag napisał(a):@Mariusz x-nie wiem czy słyszałeś-a mianowicie w Somoninie w spółdzielni wykonywali to nawet usługowo(lata 70-80)szło to bardzo szybko-dwie przyczepy zielonki w 5 godzin susz.-powiedzmy że to szło przesypowo
czy to było opłacalne-dla spółdzielni na pewno nie-wujo se chwalił :D .


Nie mylmy sztucznego dosuszania siana z produkcją suszu z zielonek bo to dwie inne rzeczy a Ty właśnie o produkcji suszu wspomniałeś
Avatar użytkownika
MECHANIZATOR
Zasłużony dla forum
 
Posty: 217
Obrazki: 32
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 14:40
Lokalizacja: WLKP

Re: Suszarnia siana

Postprzez sydney » Wt, 19 czerwca 2012, 16:26

U mojego sąsiada w stodole kiedyś było coś podobnego, podłoga z desek, między nimi odstępy a pod spodem dwa wentylatory, tylko że one napędzane były elektrycznie.
Ostatnio edytowano Wt, 19 czerwca 2012, 19:24 przez Krzysiek19, łącznie edytowano 1 raz
Powód: zdanie z małej litery
sydney
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 22:04

Re: Suszarnia siana

Postprzez rolstudent » Wt, 19 czerwca 2012, 18:06

Elektryczne elektrycznie hala w Juchowie pobierała 20Kw, mi sam pomysł się bardzo podoba, i myślę jak zaadaptować cześć wiaty na takie coś, tylko chciałbym zrobić to dużo dużo taniej niż tam,

Siano dla krów zasuszonych i cieląt to podstawa.
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Suszarnia siana

Postprzez bobek » Wt, 19 czerwca 2012, 18:14

Na początek wystarczy zwykły wentylator osiowy bez nagrzewnicy, do tego rury perforowane o dużej średnicy i kolektory.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Suszarnia siana

Postprzez rolstudent » Wt, 19 czerwca 2012, 20:57

ja chcę pobić dach starymi banerami winylowymi, zrobi się wtedy szczelina 20 cm, przy dużym nasłonecznieniu powinno tam być 50 stopni, to podziczeć do wentylatora i wtłoczyć do kanałów , tak chcę zrobić hale 12 na 12, tylko kiedy to zrobię to nie mam pojęcia
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11


Powrót do Budynki inwentarskie