Hodowla kur

Wszystko o ptakach

Hodowla kur

Postprzez Andrzej83 » Śr, 12 lutego 2014, 11:54

Zastanawiam się nad założeniem hodowli drobiu (na początek 100-150 kur). Obecnie jestem na etapie czytania regulaminów i zasad tworzenia własnej hodowli. Natknąłem się na certyfikat QAFP (więcej informacji - http://www.sprawdzonydrob.pl/system-qafp/co-to-jest-qafp/) i zastanawiam się czy wprowadzenie tego certyfikatu niesie ze sobą jakieś dodatkowe warunki przy zakładaniu własnej hodowli? Czy certyfikat to tylko i wyłącznie wymóg wielkich hodowli, a nie małych gospodarstw?
Andrzej83
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 11 lutego 2014, 10:52
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Hodowla kur

Postprzez DuzyGrzegorz » Pn, 3 marca 2014, 09:16

Dotyczy przetwórstwa. Do 350 szt kur nie musisz spełniać dodatkowych wymogów za wyjątkiem podstawowych.Jeżeli jajka na rynek to musisz zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Hodowla kur

Postprzez kb4512 » N, 14 września 2014, 22:43

Witam czy mając stado niosek do 350 sztuk muszę mieć pieczątki na jajkach od tych kur ? Jak wygląda sprawa podatków bo powyżej 80 sztuk już jest dział specjalny ? Jakie wymagania musi spełniać kurnik przy takiej wielkości stada i utrzymaniu bez klatkowym z wybiegiem ?
Avatar użytkownika
kb4512
Zaczynający przygodę
 
Posty: 30
Obrazki: 25
Dołączył(a): Śr, 13 czerwca 2012, 18:47
Numer GG: 21586616

Re: Hodowla kur

Postprzez DuzyGrzegorz » Pn, 17 listopada 2014, 00:21

Dział specjalny jest jeżeli nie masz gospodarstwa.
W sprawie znakowania musisz przejrzeć rozporządzenie Komisji z dnia 23 czerwca 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj. Dodam, że nie jest konieczne znakowanie jaj do przemysłu.
W sprawie warunków jakie musi spełniać kurnik przeczytaj rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej. Ciebie dotyczy głównie par. 29-33. Oto te paragrafy:
§ 29. 1. W systemie utrzymywania kur niosek, o którym mowa w § 27 pkt 2 (czyli bez klatek jednopoziomowo lub wielopoziomowo), maksymalna obsada kur niosek na m2 powierzchni użytkowej podłogi w kurniku powinna wynosić 9 sztuk.
2. Ściółka powinna zajmować co najmniej 1/3 powierzchni podłogi w kurniku, przy czym powierzchnia ściółki w przeliczeniu na jedną kurę nioskę powinna wynosić co najmniej 0,025 m2.
3. Podłogę i wyposażenie w kurniku dla kur niosek wykonuje się w sposób zapewniający podtrzymywanie wszystkich zwróconych ku przodowi pazurów nóg kur niosek.
4. Kurnik dla kur niosek wyposaża się w:
1) urządzenia do karmienia:
a) liniowe pojemniki na paszę, których minimalną długość linii brzegu ustala się, mnożąc 0,1 m przez liczbę kur niosek w tym kurniku, lub
b) kołowe pojemniki na paszę, których minimalną długość linii brzegu ustala się, mnożąc 0,04 m przez liczbę kur niosek w tym kurniku;
2) urządzenia do pojenia:
a) liniowe pojemniki na wodę, których minimalną długość linii brzegu ustala się, mnożąc 0,025 m przez liczbę kur niosek w tym kurniku, lub
b) kołowe pojemniki na wodę, których minimalną długość linii brzegu ustala się, mnożąc 0,01 m przez liczbę kur niosek w tym kuniku, lub
c) poidła kropelkowe lub kubeczkowe, przy czym poidło powinno przypadać nie więcej niż na 10 kur niosek, lub
d) co najmniej 2 poidła kropelkowe lub kubeczkowe dostępne dla każdej kury nioski, w przypadku podłączenia poideł do sieci wodociągowej;
3) gniazda pojedyncze lub grupowe, przy czym w przypadku stosowania:
a) gniazd pojedynczych gniazdo powinno przypadać nie więcej niż na 7 kur niosek,
b) gniazd grupowych obsada na m2 powierzchni gniazda powinna wynosić nie więcej niż 120 kur niosek;
4) grzędy nieposiadające ostrych krawędzi, umieszczone nad powierzchnią niepokrytą ściółką, których minimalną długość ustala się, mnożąc 0,15 m przez liczbę kur niosek w tym kurniku, przy czym:
a) odległość między grzędami, mierzona w płaszczyźnie poziomej, powinna wynosić co najmniej 0,3 m,
b) odległość pomiędzy grzędą a ścianą, mierzona w płaszczyźnie poziomej, powinna wynosić co najmniej 0,2 m.
5. W przypadku utrzymywania kur niosek na kilku poziomach, między którymi kury te mogą się swobodnie poruszać:
1) dopuszcza się stosowanie nie więcej niż 4 poziomów;
2) wysokość między poziomami powinna wynosić co najmniej 0,45 m;
3) poziomy ustawia się tak, aby zapobiec spadaniu odchodów tych kur i niezjedzonych resztek paszy na niższy poziom;
4) urządzenia do karmienia i pojenia umieszcza się w sposób umożliwiający każdej z tych kur jednakowy dostęp do tych urządzeń.
6. W przypadku gdy kury nioski mają zapewniony dostęp do otwartych wybiegów, kurnik dla kur niosek wyposaża się w kilka otworów wyjściowych, które rozmieszcza się równomiernie na całej długości kurnika.
7. Wymiary otworu, o którym mowa w ust. 6, powinny wynosić:
1) wysokość - co najmniej 0,35 m;
2) szerokość - co najmniej 0,4 m, przy czym całkowita szerokość otworów w przeliczeniu na 1000 kur niosek powinna wynosić co najmniej 2 m.
8. Powierzchnię wybiegu, o którym mowa w ust. 6, dostosowuje się do liczby utrzymywanych kur niosek oraz rodzaju gruntu, tak aby zapobiec jego skażeniu.
9. Kurom nioskom na wybiegu zapewnia się:
1) dostęp do urządzeń do pojenia;
2) możliwość ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zwierzętami drapieżnymi.
§ 30. 1. W kurniku dla kur niosek minimalizuje się poziom hałasu.
2. Kurnik dla kur niosek, jego wyposażenie oraz sprzęt:
1) czyści się i odkaża przed każdym umieszczeniem w nim nowej partii kur niosek;
2) utrzymuje się w czystości;
3) odchody usuwa się regularnie, a padłe kury nioski - co najmniej raz na dobę.
§ 31. 1. Klatkę konstruuje się tak, aby:
1) uniemożliwić ucieczkę kur niosek;
2) wyeliminować możliwość urazów, uszkodzeń ciała lub cierpień u kur niosek;
3) zapewnić osobie obsługującej swobodne wyjmowanie i wkładanie kur niosek do klatki.
2. Podłogę klatki wykonuje się w sposób zapewniający podtrzymywanie wszystkich zwróconych ku przodowi pazurów nóg kur niosek, a jej nachylenie nie może być większe niż 8° lub 14 %.
§ 32. W przypadku gdy w kurniku dla kur niosek są zainstalowane co najmniej 2 poziomy klatek, to wyposaża się go w urządzenia i sprzęt umożliwiające sprawdzanie wszystkich klatek oraz ułatwiające usuwanie z nich kur niosek.
§ 33. W celu przeciwdziałania wydziobywaniu piór i kanibalizmowi u kur niosek lekarz weterynarii, technik weterynarii lub pod ich nadzorem osoba obsługująca te ptaki może przycinać im, przed ukończeniem 10. dnia życia, dzioby.

Nie podaję treści rozporządzenia UE gdyż musisz zapoznać się z całością. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Hodowla kur

Postprzez Rolnik32600 » N, 22 marca 2015, 20:36

Witam. Mam pytanie odnośnie kurników przydomowych. Chciałbym założyć niewielka hodowle, około 30 sztuk. Jakich wymiarów kurnik i wybieg powinienem zbudować żeby stworzyć ptakom odpowiednie warunki? Pozdrawiam i dziekuje za wszelkie odpowiedzi.
Rolnik32600
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): So, 21 marca 2015, 23:23
Lokalizacja: Oswiecim

Re: Hodowla kur

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 8 kwietnia 2015, 00:03

Norma dla ferm przewiduje 9 kur na 1 m kw. podłogi. Dla takiego małego stada jakieś 8-10 m kw. wystarczy aby miały odpowiednie warunki. Pomyśl o rasach bo nie wszystkie się nadają do takiej hodowli, a ponadto jest spora różnica w wielkości. Różne rasy różnie reagują na warunki. Zrób przy wyjściu kawałek wiaty aby deszcz lub śnieg nie padał na karmiki. Wybieg im większy tym lepszy bo kura na nim znajduje nawet 60% pożywienia. Wybieg wg norm powinien być co najmniej o pow. 4 m kw. na kurę. Ja jednak zrobiłbym większy gdyż jeżeli jest poniżej 12 m kw. na kurę to zaraz robią pustynię. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Hodowla kur

Postprzez hania78 » Śr, 3 czerwca 2015, 14:28

"Pustynia" i tak może się zrobić :p
hania78
Zaczynający przygodę
 
Posty: 40
Dołączył(a): Śr, 18 marca 2015, 13:16
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Hodowla kur

Postprzez hania78 » Pt, 11 września 2015, 11:51

A jak można ogrzewać hodowle drobiu? Ostatnio słyszałam o możliwości korzystania z gazu ze wymoderowano, ukryte pozycjonowanie.
hania78
Zaczynający przygodę
 
Posty: 40
Dołączył(a): Śr, 18 marca 2015, 13:16
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Hodowla kur

Postprzez gonzo » Pt, 11 września 2015, 22:34

Czemuż ma służyć taka próba pozycjonowania ? Upraszam o rozsądek, inaczej będziemy musieli się rozstać...
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Hodowla kur

Postprzez tobiasz45 » Cz, 29 października 2015, 14:03

Witam,

poszukuje preparatów dla drobiu w celu poprawienia ich trawienia. Czy ma Cię jakieś wypróbowane preparaty? Ja ostatnio trafiłem na ciekawą stronę klub super hodowcy. Wie może ktoś z was może więcej na ten temat ?
tobiasz45
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 6 października 2015, 11:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Hodowla kur

Postprzez Mira » Pt, 15 stycznia 2016, 17:02

tobiasz45, o jakie preparaty dokładniej Ci chodzi? Moje kurki podziobują tylko piasek i to wystarcza. Czy to ma być dla kur z wolnego wybiegu?
Mira
Zaczynający przygodę
 
Posty: 15
Dołączył(a): Pt, 11 grudnia 2015, 16:32
Lokalizacja: Warszawa/Toruń

Re: Hodowla kur

Postprzez werkat » So, 14 maja 2016, 16:09

Jak to jest z klatkami, akcesoriami do hodowli drobiu? mnie to nieco przeraża, bo do tej pory znane mi były kury mieszkające w kurniku, chodzące po podwórku. Jednak mój kuzyn zamierza przebranżowić ,a właściwie zmienić profil działań i przed nim wybór klatek hodowlanych itp. Jego działania opierają się o dotację, w tej chwili zbiera ( i ja mu w tym pomagam) oferty , czy są jakieś firmy godne polecenia?? ja znalazłam wymoderowano Ale nie wiem czy to sensowna oferta. A i tak mnie to przeraża, do tej pory miał 300 kur, a teraz ma ich być 2,5 tys... przebudowuje kurniki..
Ostatnio edytowano So, 14 maja 2016, 19:20 przez gonzo, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia i kamuflowana reklama!
werkat
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): So, 14 maja 2016, 14:01
Lokalizacja: Tarnin

Re: Hodowla kur

Postprzez wszystkodladrobiu » Pn, 23 maja 2016, 12:01

Witam, mam do zaoferowania wszelkiego rodzaju preparaty dla drobiu, m.in. preparaty na stres, dodatki witaminowo- mineralne, preparaty na biegunkę, na drogi oddechowe itp. Zainteresowanych zapraszam do sklepu internetowego: www.wszystkodladrobiu.pl.
wszystkodladrobiu
FIRMA
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 23 maja 2016, 11:56
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Hodowla kur

Postprzez PaszeNasze_pl » Wt, 4 października 2016, 13:30

Poza wspomnianymi preparatami, należy zadbać również o odpowiedni pokarm dla naszych zwierząt, a akurat pod tym względem możemy pomóc i doradzić na forum, to nasza specjalizacja:)
PaszeNasze_pl
Zaczynający przygodę
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt, 4 października 2016, 13:21
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Drób

cron