Uprawa rzepaku

Wszystko o uprawie rzepaku

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez Hubert » Cz, 7 lutego 2013, 09:54

Rosliny na metr kwadratowy mogą być wyznacznikiem...a ja Wam powiem że przy 5-10 roslinach na m2 da sie uzyskac 4t/ha :P Zwłaszcza w takim roku jak 2012
Hubert
Zaczynający przygodę
 
Posty: 50
Obrazki: 108
Dołączył(a): Cz, 26 lipca 2012, 09:03

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez Siwy7406 » Cz, 7 lutego 2013, 14:55

@Hubert potencjal plonowania rzepaku mieszańcowego w warunkach laboratoryjnych /szklarniowych/ to lekko ponad 14t/ha :shock:
To co my zbieramy jest jedynie tym co uda się nam uratować z tego co natura nam oferuje.
Avatar użytkownika
Siwy7406
Zasłużony dla forum
 
Posty: 281
Obrazki: 296
Dołączył(a): So, 14 lipca 2012, 19:11
Lokalizacja: warm.-mazurskie/Bartoszyce/Maszewy
Numer GG: 43494331

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez Hubert » Cz, 7 lutego 2013, 15:53

Panie @Siwy zgadzam się w 100%. Prawdopodobieństwo zeby w normalnych warunkach była pogoda ,,szklarniowa'' jest jak 6tka w totka :P
Hubert
Zaczynający przygodę
 
Posty: 50
Obrazki: 108
Dołączył(a): Cz, 26 lipca 2012, 09:03

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez zuras » Pt, 14 czerwca 2013, 14:56

Witam. jesienią tego roku mam plan zasiać ok 9ha rzepaku tak na początek i jaką odmianę polecacie która sensownie zaplonuje i wybacza błędy popełnione? gleba 4a-4b nawet 3 się trafia. Myślałem o Visby i jakaś chciałem jeszcze jedna zasiać...
Ostatnio edytowano Pt, 14 czerwca 2013, 22:29 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 4 razy
Powód: My nie wybaczamy błędów :P ORT. - gonzo , literówki - sebekwolkasos
zuras
Zaczynający przygodę
 
Posty: 87
Obrazki: 58
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 10:11

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez gonzo » Pt, 14 czerwca 2013, 16:08

To ja też się przyłączam do pytania, planuję pierwszy raz zasiać rzepak, orać czy nie orać? 2 rok jest nieorane. Jakie odmiany na taką uprawę? Gleba IV-V klasa
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez Guzik » Pt, 14 czerwca 2013, 16:35

@gonzo Najlepiej sprzedaj pole nie będzie dylematu :lol:
Pod żadnym pozorem nie orz skoro już dwa sezony nie orzesz.
@zuras Na takich glebach ja u siebie sieję kolumb bardzo dobrze się odradza po zimie w ubiegłym roku na działce 10ha, 4 ha zniszczyłem 6 ha zostawiłem i tam dał dobre 4 t/ha a był strasznie rzadki ale dużo pędów bocznych wypuścił
Guzik
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 298
Obrazki: 113
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 14:11
Lokalizacja: Powiat Gdański
Numer GG: 33067550

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez garek » N, 16 czerwca 2013, 05:51

Koledzy ostatnie ulewne deszcze rzuciły mi rzepak na glebę czy ktoś to kiedyś przerabiał ? Jakie będą konsekwencje
Primum non nocere
garek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 84
Obrazki: 141
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:23

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez redek » N, 16 czerwca 2013, 08:11

Rzepak nie kładzie się całkiem na ziemi, opiera się na łodygach, więc kosić jest łatwiej, niż polegnięte zboże, trzeba liczyć się z nierównym dojrzewaniem, warto dać glifosat.
No i plon też będzie niższy.
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez silva » N, 16 czerwca 2013, 09:43

Tez zalezy czy go wylozylo czy wychylilo. Ile ma wysokosci a ile mial przed?
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez brzozak2 » N, 16 czerwca 2013, 10:24

gonzo napisał(a):To ja też się przyłączam do pytania, planuję pierwszy raz zasiać rzepak, orać czy nie orać?

rzepak w uprawie bezorkowej jest dosc trudny, takze pamietaj by nie ujezdzac pola przyczepami podczas zbioru, warto obnizyc cisnienie w kolach kombajnu, miec codziennie ostre noze w sieczkarni, wymieszac dobrze slome i poradzic sobie z samosiewami, ktore teoretycznie do fazy 4 lisci rzepaku nie konkuruja z nim o zarcie, ale przy duzym nasileniu potrafia zdominowac uprawe.
rzepak w mulcz ma tez wysokie wymagania odnosnie techniki siewu, ja swoim mazurem nie sieje tylko wynajmuje usluge pronciakiem.
4-5 klasa tez nie jest rewelacyjnym stanowiskiem, dlatego mysle ze warto wziac odmiane hybrydowa przeznaczona na slabe gleby (wiem ze sie chwala takimi w prospektach, ale osobiscie nigdy nie bylo potrzeby siac u nas takich ;) ).
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez Stasiek_84 » N, 16 czerwca 2013, 17:43

na słabe gleby w miarę jest kolumb albo monolit, są lepsze odmiany ale średniorocznie często mało wierne w plonowaniu
orka przed rzepakiem dobra sprawa, orkę robię co trzeci rok właśnie pod rzepak
obecny sezon wspaniale uwydatnia wszelkie błędy popełnione w uprawie, na chwile obecną lepiej wygląda na oranym ale dopiero żniwa pokażą prawdę
pochylony rzepak to nie taka tragedia jak położone zboże
Avatar użytkownika
Stasiek_84
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 180
Obrazki: 64
Dołączył(a): Wt, 29 stycznia 2013, 10:51
Lokalizacja: Warmia i mazury, powiat Olsztyn
Numer GG: 1561556

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez brzozak2 » N, 16 czerwca 2013, 18:22

jak sie dobrze przeprowadzi uprawe, to lepiej powinien wygladac rzepak na polach nieoranych ;) .
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez gonzo » N, 16 czerwca 2013, 19:19

Czyli co Stasiek za płytko uprawiłeś czy za głęboko? Ja zasiałem 2 zboża na płytko puszczonego głębosza i marnie wyszło bo sucha jesień i wiosną widać aż pasy było gdzie łapy szły to sucho.
Brzozak to zdradź sekret jak dobrze uprawić pole:)
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez silva » N, 16 czerwca 2013, 20:13

@brzozak a pronciak jaki? Ma wloke przed talerzami i wal?
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez Stasiek_84 » N, 16 czerwca 2013, 20:46

@gonzo nierówno było i nawet pronto nie wszędzie równo głębokość siewu zachował (w przełamaniach i wąwozach zawsze trochę głębokość się zmienia), w normalne lata to nie jest wielki problem, ale w tym nietypowym roku wszystko ładnie widać gdzie tylko inna głębokość siewu była albo na mokro przejechane po zasianym
@brzozak na słabej ziemi i zimniejszej części polski jak dotąd nawet doświadczenia profesorów z Olsztyna wykazują że jednak lepiej przewalić ziemię przed rzepakiem, a jednocześnie orka co roku nie jest konieczna, jeśli chciałbyś ich publikacje to niestety nie mam bo informacje są z ich wystąpień i rozmów plenerowych
niektórzy okoliczni obszarowcy już też przepraszają pługi bo na stokach nie wychodzi im bez orki zbyt ładnie a jak ładnie to nie taniej niż orka
Avatar użytkownika
Stasiek_84
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 180
Obrazki: 64
Dołączył(a): Wt, 29 stycznia 2013, 10:51
Lokalizacja: Warmia i mazury, powiat Olsztyn
Numer GG: 1561556

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez brzozak2 » N, 16 czerwca 2013, 21:04

gonzo napisał(a):Brzozak to zdradź sekret jak dobrze uprawić pole:)

moge Ci co najwyzej napisac jak nie uprawiac i wkleic foty moich pierwszych przygod z rzepakiem bez pluga ;) .
generalnie najwazniejsza jest sloma, spulchnienie i dogniecenie gleby.
Stasiek_84 napisał(a):@brzozak na słabej ziemi i zimniejszej części polski jak dotąd nawet doświadczenia profesorów z Olsztyna wykazują że jednak lepiej przewalić ziemię przed rzepakiem, a jednocześnie orka co roku nie jest konieczna

znam zbyt duza ilosc profesorow, ktorzy w zyciu codziennym sa idiotami by sie ich sluchac ;) . slabsze ziemie ok, natomiast co do zimniejszych warunkow sie nie zgodze. owszem zimy u was sa bardziej srogie, ale wiosna i lato znacznie cieplejsze niz u nas. moim skromnym zdaniem glebe pod zasiew rzepaku mozna przygotowac w sposob optymalny przy uzyciu narzedzi typu gruber czy spulchniacz. co prawda mozna probowac niwelowac wady pracy pluga tj. tworzenie podeszwy pluznej i osiadanie gleby w sposob sztuczny, ale po co skoro mozna nie psuc struktury gleby ;) .
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez Stasiek_84 » N, 16 czerwca 2013, 21:46

@brzozak toteż nie trzeba brać tego co mówią profesorowie za pewnik ale warto rozważyć to co głoszą, choć też nie wszystkie opcje,
Sroga zima na wysztorcowaną skibę dobrze działa bo wiosną struktura jest piękna już po przeciągnięciu ciężką broną, bez latania po x razy wymyślnymi agregatami (warunek ze zimą musie ze dwa tyg dobrze przymrozić)
w tym roku zmieniam narzędzie uprawowe, będą nowe doświadczenia żeby pominąć orki, będzie okazja u @deer porozmawiać o tym gdzie jest błąd że bez orki marnie rzepak wygląda
Avatar użytkownika
Stasiek_84
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 180
Obrazki: 64
Dołączył(a): Wt, 29 stycznia 2013, 10:51
Lokalizacja: Warmia i mazury, powiat Olsztyn
Numer GG: 1561556

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez brzozak2 » Pn, 17 czerwca 2013, 00:28

jasne licze na to ;) , a mroz oczywiscie ma dzialanie strukturotworcze.
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez bobek » Pn, 17 czerwca 2013, 07:50

Ja podobnie jak Stasiu na lekkie stanowisko proponowałbym Monolit, plonów nie daje rekordowych, ale jest wdzięczny w uprawie. Co moim zdaniem na lekkiej glebie ma spore znaczenie, bo i tak głównym czynnikiem ograniczającym plon jest woda.

Na pewno w uprawie bezorkowej w przypadku suchego okresu okołowschodowego, wschody są równiejsze niż po orce, zwłaszcza na bardziej zwięzłych glebach. Ktoś wspomniał wcześniej o samosiewach, rzepak siany prontem w uprawione dwa razy talerzówką ściernisko wschodził stosunkowo późno, a ilość samosiewów pszenicy sprawiła, że obsada była nierównomierna.

W przypadku rzepaku okres od najgłębszej uprawy do siewu jest krótki, także kluczowym może okazać się odpowiednie zagęszczenie wtórne gleby. Jego braki będą wyraźnie widoczne w latach o mniejszej sumie opadów. Jeżeli komuś zdarzyło się głęboszować jesienią, a następnie wiosna była sucha to wie o czym pisze.
Ostatnio edytowano Pn, 17 czerwca 2013, 22:07 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez majran » Pn, 17 czerwca 2013, 22:09

Z tego co zauważyłem to podstawa rozluźnić glebę na te 15 cm min, żeby rozwój korzeni był łatwy. Przydałby się jeszcze jakiś "wabik" w postaci nawożenia zlokalizowanego, żeby lepiej się korzenił.U mnie siany w ściernisko miał prawidłową ilość liści, ale była mniejsza średnica szyjki i korzenia. Poza tym to zwalczyć samosiewy zbóż i to jak najszybciej, bo silna konkurencja osłabia jeszcze rośliny.
Wschodów z powodu słomy nie miałem zakłóconych.
Po zbiorze zobaczymy co z plonem w stosunku do uprawy płużnej.
Avatar użytkownika
majran
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 140
Obrazki: 34
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:17
Lokalizacja: Pałuki wielkopolska
Numer GG: 10201673

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez barabus » Pt, 23 sierpnia 2013, 06:31

panowie pytanie mam, wczoraj zasiałem 22ha rzepaku Abakusa, niestety pierwsze 6ha trochę mi nie wyszło, bo wysiałem zaledwie około 1,8-2kg /ha
czy to wystarczy, wg moich obliczeń i tego co pisze na worku wysiałem w przedziale od 30-35 szt/m2, siane było po orce na klasie 3a,b w wilgotną ziemię, wschody powinny być dobre

Abakus, siła kiełkowania 91%, waga jednostki siewnej 9,3kg, MTN 5.5
Avatar użytkownika
barabus
Zaczynający przygodę
 
Posty: 51
Obrazki: 342
Dołączył(a): Śr, 28 listopada 2012, 07:22
Lokalizacja: Centrum WLKP
Numer GG: 4206902

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez gonzo » Pt, 23 sierpnia 2013, 07:31

Ja na pierwszy raz z rzepakiem zamierzam celowo uzyskać taką obsadę mieszańca ale już po wschodach. Ciekawe co powiedzą starsi koledzy. Jak 6 ha to dobre doświadczenie będzie chyba bez strat wielkich :D
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez maksiu » Pt, 23 sierpnia 2013, 15:33

Barabus - o ile zima będzie łaskawa i wschody dobre to taka obsada będzie okej. Nasz visby po zimie taką miał to potem się rozkrzewił ładnie, nawet pomimo dziwnego roku teraz :)
Ostatnio edytowano N, 25 sierpnia 2013, 22:23 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez Jaśko » Pt, 23 sierpnia 2013, 22:35

W zeszłym roku na jednym kawałku też posialiśmy ok. 2 kg na hektar, rzepak mocno się rozkrzewił i plon był lepszy niż na polach z większą obsadą. W tym roku planujemy część rzepaku też tak posiać, zobaczymy czy będzie podobnie.
Jaśko
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 29 listopada 2012, 17:30

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez tropiciel77 » So, 7 lutego 2015, 16:37

A wtym roku co tam planujecie.Moze bys tak sie pochwalił zbiorem.Sypneło ładnie czy nie .
tropiciel77
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): So, 7 lutego 2015, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez limousine » So, 7 lutego 2015, 20:10

Zuras i gonzo jak tam wyszły pierwsze rzepaki?

Ja w zeszłym roku też miałem pierwszy rzepak, 3 ha sherlocka z kwsu i 2 ha monolita nasiona od szwagra. Średnia wyszła 3,8 tony/ha, gdzie sherlock wyglądał lepiej.

W tym roku 13 ha, ale chyba za bardzo wyrósł na jesień. Następny bedzie bez nawożenia jesiennego.
Chłop śpi, a mu samo rośnie:)
Avatar użytkownika
limousine
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 109
Obrazki: 157
Dołączył(a): Wt, 12 czerwca 2012, 22:03
Lokalizacja: łódzkie

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez brzozak2 » N, 8 lutego 2015, 09:09

Hmmm lepiej nie rezygnować z nawożenie jesiennego, tylko go przyhamować, żeby siedział nisko.
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez gonzo » N, 8 lutego 2015, 10:35

Mnie udał się przyzwoicie ale tak to podobno jest jak rzepak na polu pierwszy raz, nie będę się więc cieszył. W tym sezonie zasiałem jeszcze mniej na m2 z winy siewnika i mojego błędu. Nie przeliczyłem żywych nasion w jednostce na wagę całej jednostki...wyszło zależnie od pola 30-50 sztuk zasianych na m2. Dalej bez orki, spulchnione jak frota dała rade głęboko czyli 20-25cm.
Jesienią oprócz 300 kg nawozu NPK 6-20-30 dałem jeszcze około 40 kg N i hamującą dawkę Tebukonazolu, wiosną muszę zatrzymać go czymś lepszym. W ubiegłym sezonie pokrewna odmiana wyrosła mi do 2m a miejscami była jeszcze wyższa. Mój opryskiwacz nie podnosi tak wyżej jak 2.3m belki i źle wykonałem oprysk na płatka.
17991 ubiegłoroczny

21014 tegoroczny
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez Arek » Pn, 23 lutego 2015, 19:34

Kiedy robiona fotka tegorocznego?

Uprawiam rzepak dopiero 3 rok ale zauważyłem, że jesienią też trzeba dać trochę azotu bo inaczej rzepak marnie wygląda na wiosnę.
Arek
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 228
Obrazki: 224
Dołączył(a): Pt, 22 czerwca 2012, 21:45
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 374896

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez gonzo » Pn, 23 lutego 2015, 20:15

Ja jeszcze krócej, to mój drugi rzepak :lol: . Zdjęcie jakoś z dnia dodania czy dzień wcześniejsze. Zobaczymy czy przezimuje i co z niego będzie.
Edit: zdjęcie z drugiej połowy Grudnia 2014
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez bobek » Wt, 24 lutego 2015, 06:23

Z doświadczeń i spostrzeżeń z okolicy dobrze sprawdza się fosforan amonu dany pod korzeń.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez Arek » Wt, 24 lutego 2015, 07:28

U nas akurat fosforu w ziemi pod dostatkiem, gorzej z potasem.
Arek
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 228
Obrazki: 224
Dołączył(a): Pt, 22 czerwca 2012, 21:45
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 374896

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez proxima888 » Śr, 4 marca 2015, 20:24

Witam,

Co tu taka cisza? :D sypiecie już 1 dawkę ? posypaliście ? jakie ilość i w jakiej części kraju ? ja planuję piątek, sobota posypać saletrosan 350kg/ha i na pszenicę 200kg/ha saletra Lubelskie :)
proxima888
Nowicjusz
 
Posty: 5
Obrazki: 170
Dołączył(a): Pt, 31 października 2014, 19:19
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez Arek » Śr, 4 marca 2015, 23:17

łódzkie, posiany saletrosan w zależności od działki 360-400kg. Zboża jeszcze poczekają bo ładnie rozkrzewione są.
Arek
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 228
Obrazki: 224
Dołączył(a): Pt, 22 czerwca 2012, 21:45
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 374896

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez michugd1 » Cz, 15 października 2015, 21:30

Co polecacie na pierwszą i drugą dawkę azotu w rzepaku na wiosnę
Zawsze dawaliśmy saletrę amonową z saletrzakiem w proporcji 2:1 .
Teraz patrząc na ceny nawozów azotowych zastanawiam się mocno nad mocznikiem :)
Jaką opcją nawozową polecacie : 1 dawka saletrosan 2 saletra z saletrzakiem ; 1 dawka saletrosan 2 mocznik ; 1 dawka mocznik 2 mocznik czy może jakąs inna opcję . Patrząc na ceny nawozów obecnie 1kg azotu w moczniku kosztuje 2,93zl ; w saletrze 1kg -> 3,38zl ; w saletrzaku 3,62zl za 1kg . Więc różnice są dość duże . Czy ten mocznik da radę rozrzucić równomiernie mx z unii ?
RSM odpada bo nie mam gdzie go składować :)
Avatar użytkownika
michugd1
Zaczynający przygodę
 
Posty: 60
Obrazki: 203
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 23:00
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez Arek » Pt, 16 października 2015, 07:40

MX na 15m równomiernie rozrzuca mocznik, do 18m trochę brakuje.
Arek
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 228
Obrazki: 224
Dołączył(a): Pt, 22 czerwca 2012, 21:45
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 374896

Re: Uprawa rzepaku

Postprzez bobek » Pt, 16 października 2015, 18:59

Saletrosan i mocznik to w zasadzie trzeba siać jednego dnia, żeby to miało sens. Stosowanie łączne saletrzaku i saletry moim zdaniem mija się celem, bo to te same formy azotu. Jeżeli jest zimna i późna wiosna to saletra lepiej się sprawdza. W tym roku obserwując plantację sąsiada nawożoną RSM zauważyłem wolniejszy strat roślin. Siarka jest zdecydowanie konieczna w rzepaku, więc nie odpuszczałbym Saletrosanu.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Poprzednia strona

Powrót do Rzepak