Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół - dociążanie ciągnika, balast

Niewymienione wyżej

Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół - dociążanie ciągnika, balast

Postprzez ktos » Wt, 5 lutego 2013, 15:48

Stosujecie do dociążania przedniej osi płyn do kół? Jakie wady ma płyn (np. roztwór chlorku wapnia) w przednich kołach? Jak w praktyce nalać płynu do kół?
ktos
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 08:08

Re: Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół

Postprzez gonzo » Wt, 5 lutego 2013, 17:17

Przyłączam się do pytania i jakie są za i przeciw zalania przednich kół?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół

Postprzez redek » Wt, 5 lutego 2013, 18:54

ja zalewam koła zwykłą wodą, korzyści są oczywiste, lepiej dociążony przód, lepsza trakcja itd.

wad jakichś nie widzę, tyle, że trochę roboty, bo na zimę trzeba spuszczać wodę
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół

Postprzez ktos » Wt, 5 lutego 2013, 19:21

jak to wygląda praktycznie, jest jakiś specjalny wentyl? Nalewasz wodę z jakiegoś zbiornika czy rurociągu? Mnie interesuje czy płyn w kołach ma wpływ na trakcję przy jeździe z prędkością 40-45 km/h, słyszałem też że opony z płynem nie przylegają tak dobrze do gruntu jak napełnione powietrzem. Za chlorek wapnia zapłaciłbym ok. 100 zł, a za ciężarek 1000 kg (betonowy) ok. 1,5-2 tys. zł, więc myślę nad tym rozwiązaniem, tego dociążenia potrzeba mi tylko przy agr. upr-siewnym
Ostatnio edytowano Wt, 5 lutego 2013, 20:33 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
ktos
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 08:08

Re: Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół

Postprzez redek » Wt, 5 lutego 2013, 20:00

Jeżeli wystarczy betonowy obciążnik to nie warto bawić się w zalewanie kół, u mnie tonowy obciążnik na tuzie to za mało, dlatego zalewałem koła.

Wodę leję wężem prosto z kranu, podnoszę przód ciągnika, wykręcam wentylki i tyle. W szybkiej jeździe nie zauważyłem różnicy, w polu uciąg może być mniejszy, bo w kołach zalanych płynem nie obniżysz ciśnienia do 0,8 atm
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół

Postprzez limousine » Wt, 5 lutego 2013, 20:15

Jaką obiętość ma opona np. 540/65/R24
To chyba za wiele nie pomoże biorac pod uwage, że koła nie są tak wysunięte jak obciążnik?
Chłop śpi, a mu samo rośnie:)
Avatar użytkownika
limousine
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 109
Obrazki: 157
Dołączył(a): Wt, 12 czerwca 2012, 22:03
Lokalizacja: łódzkie

Re: Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół

Postprzez brzozak2 » Wt, 5 lutego 2013, 20:22

wada jest taka, ze nie do wszystkich prac ciagnik ma byc dociazony, przy transporcie czy uprawie, to lepiej jak jest odciazony ;) .
chyba, ze dysponuje sie jednym ciagnikiem tylko do ciezkich prac polowych, to ok.
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół

Postprzez gonzo » Wt, 5 lutego 2013, 20:25

Co z korozyjnością chlorku wapnia? Po jakim czasie zniszczy felgę przy oponach bezdętkowych?
A może chlorek sodu, czyli sól?, co bardziej korozyjne?
Nie posiada ktoś jakiejś tabeli przygotowywania roztworów? Zbliża się wiosna i takie informacje mogą być bardzo przydatne.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280


Re: Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół

Postprzez gonzo » Wt, 5 lutego 2013, 21:03

Dziękuję ktosiu :mrgreen: :D
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół - dociążanie ciągnika, balast

Postprzez gonzo » Śr, 18 grudnia 2013, 23:17

Odświeżam temat, pierwszy sezon pracy z zalanymi przednimi kołami uważam za zamknięty.
Napełniałem a wczoraj opróżniłem przy pomocy tegoż urządzonka http://sklep.phu-szczepan.pl/?id=pokaz_produkt&id_prod=104077
Jestem zadowolony, dociążenie pomogło w pracy i wiosną zalewam wszystkie 4 koła. W moim ciągniku uzyskam w ten sposób około 1400 dodatkowych kilogramów, jako że masa była dużym problemem uważam że strata przyczepności spowodowana lekko wyższym ciśnieniem została zrekompensowana z nawiązką przez lepsze dociążenie przodu, dziś jechałem po szosie z już pustymi kołami i ciągnik znowu "skakał" czego nie czynił w takim stopniu kiedy przednie koła były w ~ 75 % objętości napełnione wodą.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół - dociążanie ciągnika, balast

Postprzez pioter » Pt, 20 grudnia 2013, 17:03

@gonzo mógłbyś jeszcze podać jaki ciągnik, jaka masa ciągnika bez żadnych balastów, jaka masa z przednim balastem, rozmiar opon, będzie pełen obraz Twojego doświadczenia. Dlaczego tylko woda, a nie coś niezamarzającego??? na jakim ciśnieniu pracowałeś w kołach zalanych wodą???
18 południk.
pioter
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 240
Obrazki: 538
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 17:21

Re: Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół - dociążanie ciągnika, balast

Postprzez gonzo » Pt, 20 grudnia 2013, 20:07

Woda bo nawet chlorek wapnia wychodzi dość drogo a glikol kosmicznie drogo przy takich ilościach. Nie wiem cóż to da ale proszę bardzo testowane na ciągniku Zetor Forterra 125 masa bez balastu przedniego około 4800 kg (ma obciążniki w tylnych kołach i przedni tuz) z balastem na przednim tuz jakieś 5200 kg według tabeli do przednich opon weszło jakieś 360l. wody. Wiosną dla samego siebie przeważę dokładnie bez i z balastami. Różnica prawdopodobnie była by mniej odczuwalna w maszynie o większej masie u mnie jednak niby tylko nie całe 400kg a było mocno zauważalne. W wolnej chwili przepiszę tabelę pojemności i masy kół przy 75% napełnienia wodą i mieszaniną wody z chlorkiem wapnia.
Ciśnienie 1,4 przód 1,6 tył , mam przewspaniałe opony Mitas, przy ciśnieniu 1,2 i samym powietrzu udało mi się tylną oponą zdjąć podczas nocnej orki. W przyszłym roku popróbuję schodzić z ciśnieniem ale pewnie 1,2 przód i 1,4 tył to max bo z racji małej objętości powietrza w zalanym kole każą na wysokim jeździć.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół - dociążanie ciągnika, balast

Postprzez pioter » So, 21 grudnia 2013, 21:04

opony w Zetorze to 420/70R24 i 520/70R38??? podczas napełniania kiedy wiesz że masz 75% pojemności tylko tabele???
18 południk.
pioter
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 240
Obrazki: 538
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 17:21

Re: Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół - dociążanie ciągnika, balast

Postprzez gonzo » So, 21 grudnia 2013, 22:20

Napełniając tym ustrojstwem z linku nalewasz do poziomu wentyla i nadmiar spuszczasz, choć ja wlałem trochę więcej :)
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Obciążnik na przedni TUZ czy płyn do kół - dociążanie ciągnika, balast

Postprzez jac4240 » N, 22 grudnia 2013, 14:00

Zimowy płyn do spryskiwaczy nadawał by się do zalania? Trochę taniej wychodzi niż glikol, tylko czy w bezdętkowych kołach można go stosować?
jac4240
Zaczynający przygodę
 
Posty: 38
Obrazki: 4
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:12
Lokalizacja: Sokołów Podlaski


Powrót do Inne