Strona 1 z 1

Badania gleby

PostNapisane: Cz, 5 lipca 2012, 15:59
przez silva
Wpisujcie swoje wyniki z badań i porady do nich. Ja właśnie mam pierwszą: ma być tu zasiany rzepak. Obecnie jest łubin: (w załączniku wyniki badań)

Jakie dalibyście porady do nawozenia i uprawy?

Re: Badania gleby

PostNapisane: Cz, 5 lipca 2012, 21:49
przez majran
Proponuję kizeryt na wiosnę

Re: Badania gleby

PostNapisane: Cz, 5 lipca 2012, 22:03
przez silva
A co byś powiedział na takie rozwiązanie mając YareCorn już zakupioną na działki:
1) Yara 200kg + Kizeryt 300kg
2) Yara 300kg + Kizeryt 200kg
3) Yara 100kg + Kizeryt 200kg
4) Yara 500kg + Kizeryt 300kg

No i właśnie kizeryt mi na jesień doradzają dać pod korzeń razem z Yarą. Bo rzepak ponoć buduje plon jesienią.

Re: Badania gleby

PostNapisane: Cz, 5 lipca 2012, 22:21
przez redek
kizeryt jesienią koniecznie, ale radziłbym dać też wapno magnezowe. Pomimo wysokiego ph warto dać wapno magnezowe jako najtańsze źródło magnezu, np. Magnesium z NordKalku - ok.20% MgO za jakieś 140zł/t, dla porównania kizeryt 25% MgO za 1200zł/t(strzelam, dawno nie kupowałem)

Re: Badania gleby

PostNapisane: Cz, 5 lipca 2012, 22:55
przez silva
Dla porównania wapno magnezowe tanie 18% 15zł/t więc nie wiem po co ten NordKalk. A ja kupuje wapno tylko tlenkowe 46% tlenku Magnezu i 46% tlenku wapnia. Tylko że to wapno pali i ni chce dawać na takie ziemie.

Re: Badania gleby

PostNapisane: Pt, 6 lipca 2012, 10:30
przez kris19911
Czym pobierałeś próbki do badań?
@silva ty dajesz mocne tlenkowe wapno i ph masz można powiedzieć mocno zasadowe. Teraz można by dać wapno węglanowo-magnezowe
ph nie zmieni a Mg dostarczy a cena nieporównywalnie tańsza niż jakikolwiek inny nawóz.

Re: Badania gleby

PostNapisane: Pt, 6 lipca 2012, 12:22
przez silva
Nie nie to nie tak. Tą ziemie niedawno kupiłem i jest oddalona od domu i to całkiem inna ziemia niż ta na której dawałem to tlenkowe.
A po jakim czasie od dania tego wapna będe miał magnez dostępny?

Re: Badania gleby

PostNapisane: Pt, 6 lipca 2012, 20:45
przez silva
No to tak:
Jak pisałem ziemia nie u mnie tylko 25km w strone chełma tam gdzie sie zaczyna margiel pojawiać (kompleks pszenny wadliwy do tego mozajka). U nas ziemia taka sama wszystka (chyba kompleks pszenny dobry).
Zdjęć nie robiłem moge zrobić koło domu bo mam dół. Na górze brązowa a na głębokości 30cm zaczyna sie czerwoniutka glina. :)
To tak ostrożnie jeździsz że taki korek? :P
Raczej zmniejszanie? Choć jakoś na siłe zmniejszać nie będe chyba. Bardziej zmienie nawożenie bardziej na takie ziemie. Dam ten kizeryt myśle jednak Bo do czego mi ta magnesia. Tym bardziej że przy tym składzie jakos specjalnie tania nie jest chyba że ten sód jest tyle warty?

A probki pobieralem szpadlem :)

Re: Badania gleby

PostNapisane: Pt, 6 lipca 2012, 21:51
przez majran
Hmm ja dałem wiosną kizeryt, widocznie zle.

Re: Badania gleby

PostNapisane: N, 8 lipca 2012, 22:06
przez lepson
Troszkę odbiegając od tematu stosujecie ten nawóz u siebie pod buraczki i opiszecie swoje doświadczenia? U mnie zaczeliśmy go stosować drugi rok z rzędu, także to zbyt krótko na jakieś konkretne wnioski. Ciekaw jestem jaka będzie w tym roku polaryzacja, bo jaki był zeszły rok na polaryzacje kto każdy wie.
@silva Masz może jakieś zdjęcie tych hektarów z których pobierałeś próbę, sam mam bardzo dużo marglu na polach w sumie mam bardzo blisko do cementowni. Z chęcią bym zobaczył jak to wygląda u Ciebie ;)

Re: Badania gleby

PostNapisane: N, 8 lipca 2012, 22:08
przez silva
Dużo musiałbym bardzo tego dać, a narazie rzepak pójdzie. Zobaczymy co z tego wyjdzie bo prawie nikt tam nie sieje rzepaku. A buraki mają ludzie ładne.
A Na nie podnosi pH tak jak Mg albo bardziej? Czy to nie ta forma?
Niby 25km nie dużo ale wiesz jak to bywa ze zmiennością glebową.
Miałem troszkę pieniążków to chciałem zainwestować w ziemie a że tania była to kupiłem :)

Ile buraki pobierają sodu a ile pszenica i rzepak? I czy w naszych okolicach jest deficyt tego składnika?

Re: Badania gleby

PostNapisane: N, 8 lipca 2012, 22:18
przez lepson
Jeśli możesz to napisz w jakiej to gminie może się jeszcze okaże że gdzieś to w moim bliskim rejonie, skoro to w stronę Chełma. A jeśli nie masz chęci pisać publicznie pisz na pw. W tym rejonie zmienność potrafi być ładna pole długości 200m a 3 rodzaje gleby. Gdzieś kiedyś znalazłem w jakieś "fachowej literaturze" ile burak potrzebuje sodu i o dziwo nie były to małe ilości, tylko jakoś o tym składniku głośno się nie mówi przy produkcji buraka. Jak jest z deficytem to Ci nie powiem, wiem że w zeszłym roku różnica przy polaryzacji na polach które dostały dodatkowo na wiosnę ten nawóz a nie wynosiła ok 1%

Re: Badania gleby

PostNapisane: N, 8 lipca 2012, 22:24
przez silva
No niestety zdjęć brak. No Jeśli chodzi o cementownie Rejowiec to mam znacznie bliżej ziemie w strone lublina Blisko trasy na chełm zaraz za dorochuczą. Dalsza sąsiadka ma spory PGR koło cementowni.

Re: Badania gleby

PostNapisane: N, 8 lipca 2012, 22:39
przez lepson
To już się troszkę wyjaśniło, dzięki za info. A co do Dorohuczy radze zawsze się tam pilnować ograniczenia prędkości ;)

Re: Badania gleby

PostNapisane: Wt, 17 lipca 2012, 17:11
przez silva
Jasne :)

Re: Badania gleby

PostNapisane: N, 5 sierpnia 2012, 23:08
przez Adrian_Przybylak
Jako że nie widze sensu dodawanie nowego tematu mam prośbe.
W tym roku chciałbym troche przewapnować swoje pola, jako że wapnowane byłe dobre kilka lat temu chciałbym rozrzućic krede która rzekomo jest najszybszym nawozem wapiennym, większość areału to ziemie 3,4 klasa, ale mam do powapnowania też trochę pustyni 6kl. Poszukuje namiarów do kogoś kto w przyzwoitych pieniądzach przywiezie mi chociaż wanne kredy, w okolicy nikt nawet nie wie co to tak więc mam nadzieje że wy mi pomożecie. Mieszkam w wielkopolsce, pomiedzy Koninem a Kaliszem

Re: Badania gleby

PostNapisane: Pn, 6 sierpnia 2012, 01:25
przez brzozak2
zglos sie do firmy co sprzedaje wapno, maja wlasny transport, albo ci go ogarna.

Re: Badania gleby

PostNapisane: Pn, 6 sierpnia 2012, 15:13
przez Adrian_Przybylak
no ok, ale gdzie najbliżej mnie jest firma która sprzedaje wapno? U wujka google, nie bardzo mogę znaleźć jakieś info a nie widzi mi się płacić za tira który policzy 800km w obie strony, nikt w wlkp nie wapnuje kredą ? Może ktoś poda namiar ? ;)

Re: Badania gleby

PostNapisane: Śr, 8 sierpnia 2012, 20:38
przez wiesmag
@Adrian_Przybylak-nie wujek google-tylko ciocia allegro-znajdziesz kredę z transportem w przyzwoitej cenie-kilka ofert bywało nie raz,a i zapłacisz za wszystko kierowcy-tak że bez ryzyka.

Re: Badania gleby

PostNapisane: Pt, 10 sierpnia 2012, 15:15
przez Sebastian
@Adrian w KWBB http://www.kwbbelchatow.pgegiek.pl/inde ... preparaty/
jam stosował wiosną tą kredę, teraz przyjedzie z Kielc węglanowo-magnezowe 05 29-32 CaO i 17-18 MgO po 65zl brutto z transportem prosiłem o jak najbardziej drobną frakcje a co przyjedzie to się okaże

Re: Badania gleby

PostNapisane: N, 28 października 2012, 10:54
przez zuras
Kiedy nalepiej zrobić badania gleby?

Re: Badania gleby

PostNapisane: Pn, 29 października 2012, 00:04
przez brzozak2
raczej jesienią przed sypaniem nawozow pod korzen.

Re: Badania gleby

PostNapisane: Cz, 6 grudnia 2012, 09:16
przez shadowman1989
Ja stosuje wapno magnezowe ma 35% tlenku wapna i 15% magnezu cena jest dość przystępna porównując z innymi nawozami a i odkwasi trochę glebę i wzbogaci w magnez.Osobiście kupowałem z kopalni "Żelatowa" mają też transport i na stronie zamieszczają cennik wapna razem z dostawą nie trzeba nigdzie dzwonić wystarczy wejść na stronę i sprawdzić cenę na swój region.Ja tak zrobiłem a gdy zamawiałem to cena nie zmieniła się ani o złotówkę tak jak pisze tak jest.
Podaje link do strony
Link wymoderowano - administrator

Pachnie mi to reklamą, jeżeli jesteś pracownikiem firmy to zapoznaj się z regulaminem. Możesz zamieścić ogłoszenie ale jawnie. No i jeżeli już się odważysz to napisz coś o granulacji i reaktywności z nią bezpośrednio przecież związanej- Administrator

Re: Badania gleby

PostNapisane: So, 2 lutego 2013, 10:39
przez Agrovena
Witam wszystkich
Jestem właścicielem firmy pobierającej próby glebowe przy użyciu automatów hydraulicznych i GPS-ów. Jeśli jesteście zainteresowani tą technologią i macie jakieś "ciekawe" problemy ze swoja gleba chętnie pomogę je rozwiązać.

Re: Badania gleby

PostNapisane: So, 2 lutego 2013, 10:43
przez maksiu
Na jakim terenie działacie?

Re: Badania gleby

PostNapisane: So, 2 lutego 2013, 14:57
przez brzozak2
i za ile?

Re: Badania gleby

PostNapisane: Cz, 7 lutego 2013, 08:02
przez Agrovena
Witam. Przepraszam że tak późno odpowiadam ale jestem trochę w rozjazdach. Wiec tak działamy głównie w woj. warm-maz, kuj-pom, pomorskim, podlaskim, mazowieckim,ale jak się trafia większe zlecenie to bez problemu docieramy "tam gdzie trzeba". ceny uzależnione są od wielkości gospodarstwa -wiadomo najtaniej mają gospodarstwa ponad tysiąc hektarowe. Ogólnie to mamy zasadę żeby robota była zrobiona jak najrzetelniej ale ceny też mamy konkurencyjne śr. dla gospodarstwa 500 ha będzie to 15 zł/ha. Jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami zapraszam na pw

Re: Badania gleby

PostNapisane: Wt, 9 lipca 2013, 09:40
przez kosmita
Witam szanowne grono forumowiczów.

Zleciłem badanie gleby, ale nie potrafię zinterpretować wyników badań. Czy możecie mi powiedzieć coś więcej? Czy np. można na tym sadzić produkty spożywcze?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: Badania gleby

PostNapisane: Wt, 9 lipca 2013, 20:50
przez DuzyGrzegorz
Można tylko jakie? Powiedz coś więcej o tej glebie. Co za rośliny i chwasty tam rosną? Weź trochę wilgotnej gleby i spróbuj zrobić pomiędzy dłońmi zacierkę i napisz czy i na ile się udało? Co było uprawiane poprzednio i z jakimi efektami? Pozdrawiam!

Re: Badania gleby

PostNapisane: Śr, 10 lipca 2013, 10:12
przez kosmita
Jakiekolwiek. Na tej glebie nic nie było uprawiane. Odziedziczyłem sporą działkę, rośnie tam tylko dziko trawa i nie wiem czy mogę tam coś sadzić do jedzenia czy nie.

Pozdrawiam

Re: Badania gleby

PostNapisane: Śr, 10 lipca 2013, 10:27
przez brzozak2
mozesz smialo siac wszystko, gleby o bardzo dobrym odczynie i wysokich zawartosciach skladnikow pokarmowych. tak jak pisali powyzej nawozenie makroskladnikami moze obejmowac tylko potas i azot.
skoro jest to dzialka ugorowana to pewnie bedziesz mial problem z zachwaszczeniem. wiec glifosat i dzialaj, ewentualnie kosiarka bijakowa i pozniej podorywka agregatem scierniskowym ze 2-3 razy co 10 dni.

Re: Badania gleby

PostNapisane: N, 4 sierpnia 2013, 13:18
przez maksiu
Dorzucę swoje wyniki. Próby pobierane w maju.
Próba 716 (1) - tu był rzepak, gleba klasy III. Będzie pszenica, następnie kukurydza.
Próba 717 (2) - tu jest kukurydza, rok temu było pszenżyto i będzie najprawdopodobniej pszenżyto (bo ono lepiej od pszenicy zniesie tą glebę). W ubiegłym roku jesienią zastosowano wannę wapna magnezowego (24,9 t na 4,5 ha).
Próba 718 (3) - tu był rzepak, będzie pszenica potem kuka. 2 lata temu "pogłaskane" luboplonem.
Próba 719 (4) - była pszenica, będzie kukurydza, następnie pszenica.

Doradźcie, jakiego wapna i w jakich ilościach zastosować. Najważniejsza jest próbka 2, bo tam jest tragicznie. Zastanawiamy się nad kredą, bo ona szybko powinna zadziałać, ale dokładnie ile i żeby nie zaszkodziło to się muszę Was poradzić :)

Re: Badania gleby

PostNapisane: N, 4 sierpnia 2013, 15:09
przez silva
Magnezu tez malo. Nie wiem czy moge pisac firme ale Agria ma tlenkowo magnezowe poprzemyslowe wapno. Bardzo mocne i niedrogie. Po przebadaniu 46% CaO i 46% MgO. A magnez lepiej odkwasza podobno od wapnia. Dalbym tego z tone gora poltora

Re: Badania gleby

PostNapisane: N, 4 sierpnia 2013, 19:36
przez maksiu
Na każdym? A czego jeszcze dołożyć na tej zakwaszonej? (2)

Re: Badania gleby

PostNapisane: Pn, 5 sierpnia 2013, 06:41
przez silva
Obornik nigdy nie zaszkodzi :-)
Cena sprzed roku za to wapno 165 w sezonie a 135 poza