Wilgotnościomierz zbożowy

Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez arczje » So, 6 lipca 2013, 17:13

Jakich wilgotnościomierzy używacie?

Chciałbym nabyć jakiś przenośny za rozsądną cenę, co by nie latać do centrali z próbkami co chwila. Z tego co wiem to raczej powinien być z młynkiem. Jakieś sugestie od użytkowników?
Avatar użytkownika
arczje
Zaczynający przygodę
 
Posty: 19
Obrazki: 1
Dołączył(a): Pt, 14 czerwca 2013, 21:15
Lokalizacja: szczecin

Re: Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez lukaczmarek » So, 6 lipca 2013, 19:42

Ja się przyłączam do pytania. Musi być z młynkiem czy może być bez? tylko zboża i rzepak
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez bobek » N, 7 lipca 2013, 08:50

Z młynkiem jest dokładniejszy, szczególnie w rzepaku. Jeżeli bez młynka, to wartym zainteresowania są małe wilgotnościomierze z nakrętką.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez maros » N, 7 lipca 2013, 10:21

My mamy wilgotnościomierz Dramiński GMM http://www.draminski.pl/agri/wilgotnosciomierze/draminski-gmm/, wykorzystujemy go głównie do pomiarów wilgotności kukurydzy podczas suszenia. O jego wyborze zdecydowało to, że posiadamy inne urządzenia tego producenta i sprawują się bez zastrzeżeń oraz znajomy taty ma dokładnie taki sam i jest zadowolony z dokładności pomiarów. Jeśli chodzi o wilgotnościomierze z młynkiem czy nakrętką to nie miałem z nimi styczności. ;)
maros
Zaczynający przygodę
 
Posty: 39
Obrazki: 103
Dołączył(a): Pn, 18 czerwca 2012, 17:12
Lokalizacja: koło Koła

Re: Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez gonzo » N, 7 lipca 2013, 11:05

My od kilku sezonów użytkujemy Wile 55 http://www.mescomp.com/farmcomp01.html , występuje też chyba jako Pomelac http://www.pomelac.pl/pl/miernik-wilgotnosci-ziarna/pl/miernik-wilgotnosci-ziarna-pomelac/0,-4r,2 kosztował około tysiąca złotych. Ma nakrętkę zagęszczającą ziarno. Jestem zadowolony pomiary zawsze pokrywają się z tymi na wilgotnościomierzach przemysłowych w skupie w przypadku nasion drobnych. W przypadku kukurydzy mokrej przy suszeniu na wagosuszarce pojawiały się rozbieżności 1-2 %
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez KamilK » Śr, 6 sierpnia 2014, 11:15

No ja właśnie mam tego pomelaca :
http://www.hodowlany.pl/i1088_Miernik_w ... _KA12.html
Teraz na trzeci sezon i sprawdza się, trzeba te skupy pilnować!:)
Ten ma nakrętkę, więc jak się wsypuje ziarno i dokręca to delikatnie się je ściska co też pomaga przy pomiarze:)
KamilK
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 6 sierpnia 2014, 11:08
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez krzysztofagriculture » Cz, 7 sierpnia 2014, 10:31

Ja posiadam wilgotnościomierz z młynkiem z firmy Grene. Tani, podręczny, jedyny minus to brak podświetlanego wyświetlacza. I oczywiście z młynkiem, przynajmniej masz pewność pomiaru wilgotności! :)
krzysztofagriculture
Zaczynający przygodę
 
Posty: 50
Dołączył(a): Pn, 21 lipca 2014, 08:12
Lokalizacja: Pruchnik

Re: Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez bloooker » Pn, 11 sierpnia 2014, 07:31

Ludzie, nie da się już czytać tych powtarzanych bzdur o zaletach mierników wilgotności rozdrabniających ziarno. Może był to szczyt techniki, gdy stosowano metodę rezystancyjną. Obecnie wszyscy wykorzystują metodę pojemnościową (prześwietlanie ziarna prądem wielkiej częstotliwości) i rozdrabnianie to same wady. Branie kilku ziarenek do pomiaru, resztki ziarna z poprzedniego pomiaru powodują duże błędy.

Najlepsze mierniki przenośne do indywidualnego użytku to mierniki z nakrętką - silnie ściskające ziarno. Przy zakupie radzę się zainteresować w jakim zakresie temperatur ziarna miernik jest zdolny kompensować wpływ temperatury na wynik. Widziałem już takie, które mierzą prawidłowo ziarno o temperaturze do 35 st. C, a to dużo za mało.
bloooker
Zaczynający przygodę
 
Posty: 10
Dołączył(a): So, 26 lipca 2014, 10:50
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez janurz maj » Pn, 22 września 2014, 16:43

Ten wilgotnosciomierz firmy POMELAC wydaje sie bardzo korzystna inwestycja z punktu widzenia cena/jakosc. @Bloooker faktycznie masz racje, tez nie mam przekonania do miernikow wilgotnosci rozdrabniajacych ziarno.
Avatar użytkownika
janurz maj
Zaczynający przygodę
 
Posty: 16
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 15 kwietnia 2013, 22:25
Lokalizacja: okolice Kutna

Re: Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez krzychus45 » Pn, 17 sierpnia 2015, 13:49

Znajomy kupił w zeszłym sezonie TwistGraina firmy Dramiński. Super sprawa. Mały, poręczny, ściska próbę i mierzy wilgotność przy użyciu prądu. Podaje dokładny wynik - sprawdzaliśmy w skupie. Idealny do zastosowania w polu, tuż przed koszeniem. Sam się nad nim zastanawiam. Do tej pory korzystam z innego modelu tej firmy - Dramiński GMS (mam go już ponad 4 lata) i mam jak najlepsze zdanie o tym wilgotnościomierzu. Nic dodać nic ująć - porządna polska firma.
krzychus45
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 17 sierpnia 2015, 13:22
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez krzychus45 » Pt, 28 sierpnia 2015, 07:56

krzychus45 napisał(a):Znajomy kupił w zeszłym sezonie TwistGraina firmy Dramiński. Super sprawa. Mały, poręczny, ściska próbę i mierzy wilgotność przy użyciu prądu. Podaje dokładny wynik - sprawdzaliśmy w skupie. Idealny do zastosowania w polu, tuż przed koszeniem. Sam się nad nim zastanawiam. Do tej pory korzystam z innego modelu tej firmy - Dramiński GMS (mam go już ponad 4 lata) i mam jak najlepsze zdanie o tym wilgotnościomierzu. Nic dodać nic ująć - porządna polska firma.


A, i ten Twist Grain ma podświetlacz i system podwójnej kompensacji temperatury.
krzychus45
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 17 sierpnia 2015, 13:22
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez Billy80 » Pt, 19 sierpnia 2016, 08:47

Witam!
Zakupiłem w tym roku używany miernik wilgotności, nie mam niestety do niego instrukcji, a zapomniałem dopytać jak się kalibruje ten sprzęt?
Model jak ten z linka http://www.ecoagra.pl/produkt-2-Miernik ... iarna.html
Szukałem w internecie, ale nie mogę nic konkretnego znaleźć...
Billy80
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt, 19 sierpnia 2016, 08:42
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez lukaczmarek » Pn, 22 sierpnia 2016, 22:36

Wilgotnościomierza się nie kalibruje (bynajmniej samemu). Porównaj go z profesjonalnym miernikiem, jeśli wskazania będą poprawne możesz używać, jeśli nie wyślij na kalibracje do producenta
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez gonzo » Wt, 23 sierpnia 2016, 20:43

Mam podobny i można go kalibrować, mój zgłupiał i pokazuje głupoty, posiłkowałem się sprzętem sąsiada i ale skalibrować by trzeba chyba według czegoś dokładniejszego?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez ahme999 » N, 30 lipca 2017, 11:21

http://allegro.pl/miernik-wilgotnosci-z ... 46225.html warte zakupu- sonda wbijana 2pinowa cena 200zl ?
Usługi inżynierskie, projekty maszyn, toczenie i frezowanie CNC
Avatar użytkownika
ahme999
Zaczynający przygodę
 
Posty: 34
Obrazki: 14
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:53
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Re: Wilgotnościomierz zbożowy

Postprzez lukaczmarek » N, 30 lipca 2017, 11:25

Obawiam się że wilgotnościomierz za 200 zł będzie tak samo dokładny jak pomiar w zębach
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618


Powrót do Pozostałe